PŘEDNÁŠKY (NEJEN) PRO ŠKOLY

Nabízím sérii přednášek, které otevírají témata hluboce propojená s naší současností i budoucností. Každá přednáška staví na mých osobních zkušenostech z terénu, kde jsem byl svědkem silných příběhů a zachytil je prostřednictvím kamery. Tyto příběhy spojuji s teoretickými poznatky a daty, které je zasazují do širšího globálního kontextu. Chci posluchače nejen informovat, ale především inspirovat – k zamyšlení, diskusi i k akci. Pojďme společně hledat odpovědi na otázky, které formují svět, ve kterém žijeme.

LESNÍ POŽÁRY A KLIMATICKÁ ZMĚNA

Tato přednáška přibližuje problematiku jihoamerických lesních požárů, zejména požárů v bolivijské Chiquitanii v roce 2019, a jejich vazbu na globální klimatickou změnu. Představí hlavní příčiny požárů, jejich devastující dopad na biodiverzitu a život místních komunit, a propojí je s širšími otázkami lidské odpovědnosti. Studenti se seznámí s konkrétními příběhy z terénu, vizuálními ukázkami a praktickými návrhy na zmírnění dopadů klimatických změn.

Délka: 60–90 minut
Cílová skupina: Středoškoláci, vysokoškoláci, ekologické skupiny

Cíl přednášky: Přiblížení problematiky jihoamerických požárů a jejich dopadů na život lidí i zvířat. Zasazení do kontextu globální klimatické změny a zamyšlení nad osobní odpovědností každého z nás.

HODNOTA LIDSKÉ PÉČE

Na základě příběhu Péti, dospívajícího autistického chlapce a jeho rodiny, se zamyslíme nad tím, zda jsou hodnoty v naší společnosti nastaveny správně. Povíme si něco o fungování sociálního sektoru a výzvách, kterým čelí: nárust jeho potřeby vzhledem ke stárnutí populace a zároveň edostatek pracovníků i financí. Studenti se aktivně zapojí do diskuze o tom, zda má sociální péče v naší společnosti své místo, a jak mohou přispět k jejímu zlepšení.

Délka: 60–90 minut
Cílová skupina: Středoškoláci, vysokoškoláci, široká veřejnost

Cíl přednášky: Představení náročnosti péče o druhého člověka a zamyšlení nad tím, jak důležitá je mezilidská péče pro fungování společnosti, a jakou hodnotu jí přikládáme.

UPRCHLICKÉ KRIZE A MIGRACE

Na základě osobních zkušeností z dokumentování evropské uprchlické krize v Řecku a exodu Rohingů z Myanmaru se studenti se dozví o příčinách migrace, výzvách kulturní diverzity a etických otázkách při dokumentování takových situací. Přednáška zahrnuje diskuzi o přístupu evropských zemí k uprchlíkům, zamýšlí se nad výhodami i nevýhodami migrace pro hostitelské země, a pokusí se nastínit míru globální migrace v blízké budoucnosti.

Délka: 60–90 minut
Cílová skupina: Středoškoláci a vysokoškoláci (společenské vědy, žurnalistika, mezinárodní vztahy)

Cíl přednášky: Porozumění příčinám uprchlických krizí, výzvám kulturní diverzity a etickým otázkám, spojených s migrací.

PRÁCE DOKUMENTARISTY A ETICKÉ VÝZVY

Přednáška zaměřená na práci dokumentaristy přináší hlubší vhled do výzev a dilemat spojených s tvorbou dokumentárních filmů a foto reportáží. Ukazuje, jak dokumentaristé pracují v terénu, překonávají kulturní rozdíly, rozhodují o tom, co zobrazit, a jak udržet pravdivost a autenticitu příběhů. Studenti si vyzkouší analýzu etických dilemat a získají inspiraci pro vlastní tvůrčí proces.

Délka: 60–90 minut
Cílová skupina: Středoškoláci a vysokoškoláci (mediální studia, žurnalistika, humanitní obory)

Cíl přednášky: Porozumění práci dokumentaristy, a etickým dilematům s ní spojených, výzvám při natáčení a rozhodnutím, která ovlivňují pravdivost příběhu.

DETAILNÍ PROGRAM

V případě zájmu o nějakou z přednášek mě prosím kontaktujte pomocí kontaktního formuláře nebo na emailu trabalik@gmail.com

cs_CZCzech